Góra Pirata

Wzniesienie położone mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Piaskami i Krynicą Morską. To jedno z najwyższych wzgórz na całej Mierzei Wiślanej - sięga 40 metrów nad poziomem morza. Na szczycie Góry Pirata stoi prosta, drewniana wieża widokowa. Bardzo chętnie korzystają z niej amatorzy birdwatchingu, "polujący" z lornetkami na żyjące w okolicach rzadkie gatunki ptaków.

Niebywale urokliwe pejzaże Zalewu Wiślanego oraz Morza Bałtyckiego to podstawowy, acz nie jedyny powód by przespacerować się w to miejsce. Drugim jest interesująca legenda, dzięki której wzgórze zyskało swoją nazwę.

Otóż kilka stuleci temu Mierzeja Wiślana nie stanowiła pasma stałego lądu - było tu kilka samotnych wysepek i zdradliwe mielizny. Nic dziwnego, że taki teren upodobali sobie piraci. Jako własną kryjówkę, doskonały punkt obserwacyjny i naturalną zasadzkę na statki wyładowane dobrami. Jeden z kapitanów - znany miejscowym jako Stary Pirat - miał tutaj zakopać swój wielki skarb zdobyty na bałtyckich wodach oraz splądrowanych osadach i miastach.

Ile prawdy tkwi w tej opowieści, należy ocenić zgodnie z własnym sumieniem.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz