Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowy dworek szlachecki hrabiowskiego rodu Sierakowskich z XVII wieku, od 2006 roku zarządzany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Ekspozycja Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim koncentruje się na skrupulatnie odtworzonych wnętrzach arystokratycznej rezydencji. Wycieczka po pałacu da całkiem dokładne wyobrażenie o tym, jak w dawnej Rzeczypospolitej żyli wielcy i bogaci panowie.

Wieś Waplewo Wielkie przez wieki wchodziła w skład rycerskich włości, należących kolejno do kilku różnych rodów polskiej szlachty. Dworek zbudowano na planie litery H, w stylu klasycystycznym. Rzecz jasna na przestrzeni dziejów całość kilkukrotnie przerabiano i modernizowano - m.in. powiększono pałac, rozbudowano folwark czy założono malowniczy park krajobrazowy. Sierakowscy przejęli majątek ok. 1759 roku i władali nim mniej więcej do lat ‘30 XX wieku. Przez ten czas zgromadzili imponującą kolekcję dzieł sztuki, a dzięki Muzeum Tradycji Szlacheckiej każdy może je zobaczyć.

Szacuje się, że zasłużony dla polskiej kultury ród Sierakowskich posiadał w Waplewie Wielkim ok. 400 cennych, prezentujących najróżniejsze nurty malarstwa europejskiego obrazów - w tym prace Rubensa, Tycjana, Aleksandra Orłowskiego i wielu innych mistrzów pędzla. Do tego jeszcze księgozbiór liczący 11 tys. tomiszczy, ok. 50 rzeźb i grafik i mnóstwo przykładów rzemiosła artystycznego: mebli gdańskich i niderlandzkich, ceramiki, wyrobów z brązu czy kości słoniowej, wytwornych strojów, kunsztownego uzbrojenia…

Oczywiście Muzeum Tradycji Szlacheckiej dysponuje zaledwie ułamkiem dawnych zbiorów. W związku z II Wojną Światową Niemcy rozgrabili majątek, a większości dóbr niestety nie udało się odnaleźć. Po 1945 r. dworek przekształcono w PGR, zaś ocalała część kolekcji trafiła do różnych placówek w Gdańsku. W 2011 roku z inicjatywy Muzeum Narodowego rozpoczęła się szeroko zakrojona rewaloryzacja zabytku. Warto dodać, że Sierakowscy podarowali na rzecz muzeum szereg rodowych precjozów: obrazy z dawnych zbiorów, grafiki, fotografie i dokumenty czy parę kunsztownie zdobionych elementów wyposażenia dworku.

Poza zwiedzaniem, Muzeum Tradycji Szlacheckiej organizuje rozmaite wydarzenia kulturalne - np. Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim - spotkania z artystami czy konferencje naukowe na tematy historyczne.

Cennik

Wejściówki do Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim - stan na maj 2018 - są bezpłatne.

Zwiedzanie dworku i ekspozycji muzealnej z przewodnikiem są możliwe po uzgodnieniu telefonicznym z kierownictwem placówki - na miejscu albo w biurze w Zielonej Bramie w Gdańsku.

Mini przewodnik

Zabytkowy dworek z XVII w., dzięki Muzeum Narodowym w Gdańsku i hojności darczyńców odzyskujący dawny blask. Muzeum Tradycji Szlacheckiej mieści się w dawnej rezydencji Sierakowskich, którzy zgromadzili tutaj wspaniałą kolekcję dzieł sztuki. Większość zbiorów zrabowano w trakcie II WŚ, ale pozostałe obrazy, rzeźby czy rzemiosło artystyczne prezentuje się imponująco.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
28.08.2019 15:54

Muzeum Tradycji Szlacheckiej odwiedzałam przy okazji wakacji z rodzicami w Jantarze, bardzo ciekawe miejsce, polecam.

Dodaj komentarz
Lokalizacja